Yellow Submarine: Winter Goes Intensively English

Introduction. The first week of February has been marked by the bright hues of English-speaking colours for the students of Chemistry Department. They have joined the short-term course Yellow Submarine aimed at the development of speech fluency and accuracy. The course, devised and worked out by the experienced tutors of Foreign Languages Department, has proved to be an efficient tool of making progress for the Chemistry students. Even those who did not dare to open their mouth and speak out at the beginning finally got immersed into the warm and challenging environment of English speech.
Materials and Methods. Our team was huge, cooperative, and productive. Not only the freshmen expressed the desire to participate – undergraduates and master students were involved as well. Here go the names of the brave sea adventurers who represented the Chemistry Department on board of the yellow submarine: Denis Babenkov, Olga Beloussova, Darya Brytkova, Arina Fayt, Polina Kalachikova, Alexey Masalov, Ekaterina Senko, Alexey Taratayko, Tatiana Tikhonova, Pavel Timofeev, Alexander Zorin, and Alexander Zubkov. The long list speaks for itself, doesn’t it?
Discussion. Throughout the course the Chemistry team endured the following enjoyable challenges:
quests;
fun-oriented speaking classes on diverse topics;
group discussions guided by a lecturer;
watching films;
music and chanting;
‘no Russian here’ rule.
The final day was devoted to the Festival of Cultures that involved creative presentations on the part of the participants and – last but not least – the festive lunch in company with a big delicious cake.
And guess what? No SOS signals, no Maydays! Chemistry students have passed through the course with the flying colours. Olga and Katya have taught everybody the basics of Greek dance. Polina and Alexander Zorin have sung the famous Hava Nagila and conducted our choir; besides, Polina has been chosen to become Miss Yellow Submarine once and forever. Arina, Pavel, and Alexander Zubkov have cast some rays of bright light on the Irish culture; Darya and Tatiana have been the most exquisite Korean presenters.
Conclusion. In the end nobody was scared to speak English. We are the champions. Indeed.

Для справки. Курс интенсивного погружения в английскую речь «Жёлтая подводная лодка» / “Yellow Submarine (YeS!)” был разработан преподавателями Факультета иностранных языков в 2015 году. Руководитель программы – доцент ФИЯ Н.И. Маругина. Участие студентов химического и физического факультетов в зимней школе YeS стало возможным благодаря реализации Проекта «Повышение профессиональных языковых компетенций обучающихся НИ ТГУ (кластер естественнонаучных факультетов)»; менеджер проекта – И.С. Савицкая. Посмотреть красивые фотографии и подробнее почитать о том, как проходила зимняя школа, можно по ссылке: http://www.tsu.ru/podrobnosti/zimnyaya-shkola-yellow-submarine-polnoe-pogruzhenie-kvest-i-tantsy/.

Отзывы студентов о курсе Yellow Submarine

Ольга Белоусова, I курс XФ: «Курс был для меня очень полезен: теперь я чувствую себя более комфортно и уверенно относительно языка. Позже, если предоставится такая возможность, с удовольствием приму участие в каком-либо подобном курсе. Мне действительно очень понравилась эта неделя, и я все ещё немного в восторге, поэтому не могу дать никакой конструктивной критики и никаких идей по поводу того, как можно было бы улучшить курс, пока нет. Но одно я знаю точно: организаторы на верном пути»

Дарья Брыткова, I курс ХФ: «Курс значительно повысил мой уровень разговорного английского и пополнил мой вокабуляр; повысил уверенность в себе во время разговора. Было бы замечательно, если организаторы в дальнейшем давали бы каждому участнику индивидуальные рекомендации, как ему лучше развивать свои речевые навыки»

Алексей Масалов, I курс ХФ: «Курс очень повысил разговорный навык. Хотелось бы, чтобы преподаватели ФИЯ двигались в том же направлении. Я считаю, что направление выбрано идеальное!»

Екатерина Сенько, I курс ХФ: «Большой интерес у меня вызвал просмотр фильмов на английском языке, я считаю, что это хорошо способствует пополнению словарного запаса. Также появилось огромное желание серьёзно заняться грамматикой. Пожелания разработчикам курса у меня следующие: оставить всё на такой же дружеской и весёлой ноте, было бы хорошо привлечь носителей языка, думаю, обучающимся будет это интересно и полезно»

Алексей Таратайко, I курс ХФ: «Очень занимательные курсы, дружественная атмосфера и замечательные преподаватели!»